رمضان بهار قرآن است. ماهی که برکات خدا نازل می شود، ماهی که میهمان خداییم، ماهی که قرآن با همه عظمتش در شب قدر و در این ماه عزیز نازل می شود.
در این ماه است که خدا ملائکه را بسیج می کند تا بهانه های کوچک را جمع کنند برای عفو و بخشش بندگان خطاکار.
در این ماه است که اگر خواب باشی هم ثواب نصیبت خواهد شد.
در این ماه است که نفس هایت ثواب ذکر و تسبیح دارد.
در این ماه شبی قرار داده شده که ثواب آن برابر با سالهای سال عبادت است.
در این ماه است که اعمال و گفتار و کردار ما خطاکاران برکت پیدا می کند، ثواب خواندن یک آیه از قرآن مساوی است با خواندن کلّ قرآن.
در این ماه آیات قرآن روح و جان روزه داران را سیراب می کند؛
آنجا که می فرماید «والسماء بنیناها بِاَیدٍ وانّا لَمُوسَعُون». (و آسمان را به قدرت خود برافراشتیم، و بى‏گمان، ما [آسمان‏] گستریم).
یا آنجا که در وصف برج های برافراشته شده در آسمان می فرماید؛ «وَلَقَدْ جَعَلْنَا فِی السَّمَاءِ بُرُوجًا وَزَیَّنَّاهَا لِلنَّاظِرِینَ». (بی‌تردید ما در آسمان برج‌هایی قرار دادیم و آن را برای تماشاگران آراستیم).
خدایا، یا علی یا عظیم، یا غفور و یا رحیم، تو ربّ و پروردگار مایی، تو این ماه را بر شهور دیگر فضیلت بخشیدی، تو قرآن را در این ماه نازل کردی، و جَعَلتَ فِیهِ لَیلَهَ القَدرِ پس خودت بر من ترحّم کن، پس منِ ناچیز در مقابل خلقت عظیمت را توفیق ده تا به راهت برگردم، پس بر من منّت بنه و صراط مستقیمت را نشانم ده، پس مُنَّ عَلَیَّ بِفِکَاکِ رَقَبَتِی مِنَ النَّارِ.

الهی آمّین یا ربّ العالمین.


----------------------------------------------------------------------------
1. سوره ذاریات، آیه47.
2.
سوره حجر، آیه ۱۶.
برچسب ها: ماه رمضان، شهر رمضان، رمضان، نزول قرآن، قرآن، الذی انزل فیه القرآن، ماه رحمت و مغفرت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 31 تیر 1391 توسط محمد مهدی قربانی


تصویر آخرالزمانی كه از سوی آمریكا و خصوصاً هالیوود، ارائه می شود از ادبیات خاصّی برخوردار هست. طبق قولی كه داده بودیم در این مطلب سعی می كنیم یك مقداری از فیلم 2012 كه سرآمد فیلم ها در این زمینه و با این موضوع هست صحبت كنیم.

خلاصه ماجرا این هست كه یك عدّه از دانشمندان آمریكایی، به دلیل تبهّری كه در علوم تجربی كسب كرده اند و همینطور پیش بینی مایاها، متوجّه می شوند كه آخرالزمان نزدیك هست و جهان در حال نابودی است. این اطلاعات فوق سرّی است و فقط تعدادی از سیاستمداران و سرمایه داران از آن مطّلعند و برای نجات از وضعیت آینده، شروع به ساخت كشتی هایی غول پیكر می كنند كه علاوه بر استحكامی كه دارند، تمامی امكانات رفاهی و... رو هم دارا هستند.
مساله تخریب زمین زودتر از برنامه زمانبندی شده شروع می شه، تمامی كسانی كه بلیط تهیه كرده بودند فراخوانده می شوند و در نهایت یك عدّه محدودی (كه غالبا سرمایه داران هستند و توانسته اند بلیط گران قیمت رو تهیه كنند) خودشون رو به كشتی ها می رسونند و نجات پیدا می كنند و مابقی مردم جهان از بین می روند.
این فیلم در واقع آیینه اندیشه ها و تفكّرات غربی - آمریكایی است. طبق این نظریه، نسل بعدی افراد كره زمین از پدران و مادرانی ثروتمند خواهد بود كه اكثراً آمریكایی و یا از كشورهایی كه همسو و هم جهت با آنها هستند متولّد خواهند شد.
جدای از اینكه این مساله با صریح آیات قرآن منافات دارد؛ مثلاً آنجا كه می فرماید؛ «وَ نُرِیدُ اَن نَمُنَّ عَلَی الَّذِینَ استُضعِفُوا فِی الاَرضِ وَ نَجعَلُهُم اَئِمَّهً وَ نَجعَلُهُم الوَارِثِین.... (سوره قصص، آیه 5)
یعنی: و ما اراده كردیم به كسانی كه در روی زمین تضعیف شده اند نعمتی گران، ارزانی داریم و آنان را پیشوایان (راستین) و آنان را وارثان گردانیم....، مساله دیگری كه مطرح هست این هست كه همه كسانی كه به نوعی برجسته شده اند و جزو نجات یافتگان هستند، به نحوی افراد معمولی و حتّی پایین تر از آن (یعنی دارای مشكلات اخلاقی و...) محسوب می شوند.

سعی شده متفاوت به این فیلم نگاه بشه، به همین دلیل شاید در نگاه اوّل نقد سطحی و ابتدایی محسوب بشه.
در ادامه مطلب دیالوگهایی از نجات یافتگان یه همراه تصاویر اونها ارائه شده كه پیشنهاد می كنم از دست ندید.


دكتر هلمزلی كه به این نتیجه رسید كه اشتباه كرده و اتّفاق بزرگ زودتر از موعد مقرّر شروع خواهد شد، در این سكانس به دختر رئیس جمهور می گه، به دلیل سختگیری های پدرش فقط كتاب خونده و به ازاء خوندن هر كتاب یك بستنی دریافت می كرده، كه در نتیجه از خیلی لذایذ مثل داشتن دوست دختر محروم بوده.مشاور ارشد رئیس جمهور كه سعی كرد این خبر به صورت سرّی باقی بمونه و تمام كسانی كه اطلاع داشتند رو تحت نظر داشت و هركس كه قصد افشای این سرّ را داشت از بین برد، در این سكانس دكتر هلمزلی كه تازه فهمیده چه خبر بوده، این ایراد رو بهش می گیره. (در واقع یك قاتل تمام عیار و حرفه ای)یك نویسنده آمریكایی به اسم جكسون كه او و خانواده اش نقش اوّلهای این فیلم محسوب می شوند، در ابتدا چهره ای كه از او به تصویر كشیده می شود، فردی است كه بی خیال زن و بچّه، فقط به فكر نوشتن كتابش هست، كه بر حسب اتّفاق از جریان مطّلع می شه و در نهایت منجی خانواده خودش و بسیاری افراد گرفتار شده در كشتی می شود. در این سكانس از كسی كه اطلاعات رو در اختیارش گذاشته طلب آب جو می كنه.ایشون هم خانم آقای نویسنده (جكسون) است كه از شوهرش جدا شده و با بچّه هاش زندگی می كنه، او با مردی كه همسایه اونها هست، آشنا شده كه دكتر جرّاح زیبایی هست، در این مدّت كه جكسون بچه ها رو به پیكنیك و تعطیلات برده این دو نفر با هم زندگی می كنند. در این سكانس آقای دكتر زیبایی از ایشون می خواد كه بیاد و ......شو عمل كنه.ایشون هم دختر جكسون است كه علی رغم اینكه بزرگ شده هنوز باید از پوشك استفاده كنه. او برادری هم داره كه پدرش رو به اسم (جكسون) صدا می كنه و او رو دیگه پدر خودش نمی دونه.


ایشون دختر رئیس جمهور آمریكاست كه به هلمزی می گه تا دبیرستان هیچ پسری رو بوس نكرده!!!!، چون اونها از پدرش می ترسیدند.این هم یك خانواده مسلمان، در واقع نسل آینده مسلمانان از این خانواده خواهد بود، یك شخص عرب كه حسابی وضع مالیش خوبه و در نتیجه توانسته چهار صندلی رو برای خود و سه زنش خریداری كنه.دوتا پسربچّه كه پدر اونها به دلیل نفوذی كه داشت از مطلب با خبر شد و به صورت قسطی سه صندلی برای خود و بچّه هاش خرید ولی در نهایت خودش به كشتی نرسید، در این سكانس یكی از بچّها اظهار نظر جالبی در خصوص شرایط زندگی و خانوادگی شون داره!!!
این خانم هم در خصوص اینكه چطور با دكتر جرّاح زیبایی آشنا شده اظهار نظر جالبی داره. این شخصیت فیلم به سگش خیلی علاقه منده كه در نهایت هم با به خطر انداختن جون خودش، سگش رو نجات می ده و وارد كشتی می كنه.ایشون هم همون خانم آقای جكسون هستند كه برای جكسون توضیح می ده چطور به دكتر علاقه مند شده و با ایشون زندگی می كنه.این گوشه ای از تصاویری است كه این فیلم از نسل آینده و نجات یافته بشر ارائه می كند، در واقع به نظر می آد یك نوع نژاد پرستی مدرن در این فیلم به مخاطب ارائه می شه.
خوبه در نهایت این مطلب رو هم در نظر داشته باشیم كه در این فیلم به 80.000.000 نفر انسان كه در ایران زندگی می كنند، هیچ اشاره ای نشده است.

برچسب ها: 2012، فیلم 2012، دیالوگ، آخرالزمان، سكانس، سكانس های فیلم 2012، دیالوگهای فیلم 2012،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 26 تیر 1391 توسط محمد مهدی قربانی


پروژه آخرالزمان و پایان دنیا که در غرب طراحی شده بود، با استفاده از وسائل ارتباط جمعی به سرعت منتشر شد. به عنوان مثال در سیزدهم نوامبر سال 2009 میلادی فیلمی در آمریکا به نمایش در آمد که 2012 نام داشت، شاید تا اون روز به این وضوح و رسمیّت کسی پایان جهان در سال 2012 را پیشبینی نکرده بود.

این فیلم زمانی نه چندان دور یعنی سال 2012 رو هنگامه پایان جهان معرفی می کرد. (با این شعار که: به ما اخطار داده اند)200 میلیون دلار (اگر دلار رو 1200 تومن فرض کنیم، می شه به عبارتی، مبلغی معادل 240.000.000.000 تومن) برای این فیلم هزینه شده بود و انتظار می رفت فروش اون در آمریکا، رکورد فیلمی مثل (آواتار) که 800 میلیون دلار فروخته بود رو بشکنه. امّا این اتّفاق نیفتاد و تنها 166 میلیون دلار فروش داشت.
بعد از اینکه با اقبال مردم آمریکا مواجه نشد، به دیگر کشورها مثل چین و آسیای شرقی و... فرستاده شد و اگر 600 میلیون دلار درآمد آن در این کشورها نبود، شاید یک پروژه شکست خورده تلقّی می شد.
اگه خاطرتون باشه تو مطلب قبل گفتیم؛ هراس از شرق و اسلام چیزی بود که از دید آنها مخفی نماند
حالا فرض کنید یکی از اسلام و شرق در هراس است، فیلمی رو تولید می کنه که تمامش اهانت به مردم این منطقه از جهان هست، بعداً از فروشش به همین مردم، 600 میلیون دلار (یعنی معادل 720.000.000.000 تومن (با همون دلار 1200تومنی)) درآمد کسب می کنه.(1)
یه دوستی می گفت شما به جای اینکه این اراجیف!!! رو بگی، برو دنبال راهکاری برای عملی کردن قرآن باش، به نظرتون با این حجمه ای که داره می شه، غیر از این کاری می شه کرد؟ حدّاقل حالا که این فرصت و این فضا در اختیارمون هست، یه کاری کرده باشیم، هرچند اندک.
اگه زنده بودم، تو مطلب بعدم سعی می کنم مختصر توضیحی در مورد فیلم 2012 داشته باشم.

-----------------------------------------------------------------------
1. جریان شناسی روند تصویر سازی از وقایع آخرالزمان در غرب، صفحه 15.داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 20 تیر 1391 توسط محمد مهدی قربانی


تو خیلی از ادیان و مذاهبِ موجود بحث آخرالزمان و منجی مطرح شده، یکی منجی رو یک راهب می دونه که از دوردستها می آد و همه بشریّت رو نجات می ده، یکی منجی رو یک شهروند معمولی آمریکایی می دونه، (مثل فیلم های آخرالزمانی که در غرب و هالیوود ساخته می شه) و یکی هم.... ما شیعیان هم اعتقاد داریم که امام زمان ما، مهدی موعود علیه السلام، منجی بشریّت از ظلم و جور خواهد بود، این اعتقاد رو از کجا آوردیم؟ این حدیث زیبا رو ببینید:
قال رسول الله ـ صلّی الله علیه و آله ـ: طُوبَی لِمَن اَدرَکَ قَائِمُ اَهلِ بَیتِی وَ هُوَ مُقتَدٍ بِهِ قَبلَ قِیامِهِ یأتِمُ بِهِ وَ بِاَئِمَّهِ الهُدَی مِن قَبلِهِ وَ یَبرَأُ اِلَی اللهِ مِن عَدُوِّهِم اُولَئِکَ وُفَقَائِی وَ اَکرَمُ اُمَّتِی عَلَیَّ. ـ « بحارالانوار، ج ۵۱، ص ۷۲»
پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمودند: خوشا به حال کسی که زمان قائم ـ علیه السّلام ـ را درک کند در حالی که قبل از قیامش از او پیروی می کرده به او و ائمه هدا قبل از او متمسک شده و از دشمنانشان، به سوی خداوند بی زاری جسته آنها دوستان من و کریم ترینِ امت من هستند.هرچند کلیشه ای امّا باید بگیم؛
میلاد یگانه منجی عالم بشریّت مهدی موعود عجّل الله تعالی فرجه الشریف، مبارک
برچسب ها: یگانه منجی، میلاد امام زمان، مبارک، میلاد، امام زمان، منجی بشریّت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 15 تیر 1391 توسط محمد مهدی قربانیبه نظرتون من کجای کارم؟ اگه از بالای دیوارِ عالَم نگاه کنیم؛ من --» زمین --» خورشید --» اصلاً کهکشان --» چه اندازه ای هستیم؟
حالا که از این زاویه به خودم نگاه می کنم، فکر نکنم دیگه مغرور بشم یا این توقّع رو داشته باشم که همه عالم در خدمت من باشند تا کارم راه بیفته یا زودتر برسم یا...
البتّه این رو هم در نظر داشته باشیم که هنوز نمی دونیم چقدر از عظمت این عالم رو درک و کشف کردیم.
و همینطور از این زاویه هم می شه دید که تا اینجای کشفِ عالم، فقط ما آدما هستیم که عقل و اختیار رو با هم داریم.


نظرات

برچسب ها: عظمت، عظمت خلقت، ‌ خلقت خدا، ‌كره زمین، جهان،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 7 تیر 1391 توسط محمد مهدی قربانیچهره ای كه غرب (با استفاده از كالاهای رسانه ای خودش) از آخرالزمان و پایان دنیا ارائه می دهد، یك امر غیر واقعی است كه قطعاً به این شكل اتّفاق نخواهد افتاد.
اگر بخواهیم با این عقاید ساختگی و غیر واقعی مقابله كنیم،‌ بهترین و ماندگارترین راه، آشنا شدن با تصویر واقعی است كه اسلام ارائه می دهد چون روشن ترین چهره از آخرالزمان را اسلام ارائه كرده است.
در مطلب قبل چند آیه از قرآن رو ارائه كردیم كه می فرمود زمان دقیق قیامت (آخرالزمان) را كسی جز خدا نمی داند، ولی آیات دیگری هست كه به نحوی شرایط آن زمان رو برای ما به تصویر می كشد.
این شرایط رو اشراط السّاعة می نامند، اشراط السّاعة یعنی علامتها و نشانه های نزدیك به قیامت. توی منابع شیعه و اهل سنّت روایات مختلفی در خصوص آن بیان شده.
خداوند در آیه 18 از سوره محمّد می فرماید: فَهَل یَنظُرونَ إِلاَّ السَّاعَةَ أَن تَأتِیَهُم بَغتَهً فَقَد جَاءَ أَشراطُها. آیا آن‌ ها جز این انتظاری دارند كه قیامت ناگهان بر پا شود؟؛ [آن گاه ایمان آورند] در حالی كه هم اكنون نشانه‏ های آن آمده است... .
از جمله این اشراط السّاعه، بحران معنویّت است، در سوره مبارکه انبیاء آیه 1 اینطور وارد شده است که؛ اِقتَربَ لِلنَّاسِ حِسابُهُم و‌هُم فِى غَفلَة مُعرِضون. (حساب مردم نزدیک شده در حالی که آنها در بی خبری از آنها رویگردانند).اینکه دو واژه عفلت و اعراض در این آیه کنار هم قرار گرفته است شاید بتوان نتیجه گیری کرد که این غفلت به معنای فراموش کردن نیست، بعضی دانشمندان هستند که روی یک آیه یا روایت اسلامی کار می کنند و به نتیجه ای که آن آیه یا روایت اشاره کرده، از راه علمی و آزمایشگاهی دست پیدا می کنند، همیشه برام سوال بود که خوب اینها چرا مسلمان نمی شوند؟ این رو می تونیم مصداق همین آیه بدونیم که -هُم فِی غَفلَهٍ مُعرِضُون- .
از منظر قرآن، در آخرالزمان، مردم حسابشان نزدیک شده، ولی در غفلت به سر می برند. اگه دقّت کرده باشید روزی بر ما نمی گذرد که نشانه و آیتی که راهنمای ما باشد به ما تلنگر نزند، ولی چه کنیم که غافلیم، از آن نوع غفلتها که خود را به خواب می زنند.

انشاالله این بحث رو به کمک شما ادامه می دیم.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 1 تیر 1391 توسط محمد مهدی قربانی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو