در نیمه ماه مبارك رمضان و ولادت با سعادت كریم اهلبیت، امام حسن مجتبی (ع) قرار داریم. آن حضرت به انفاق و كرامت مشهور هستند.

انفاق؛ عاملی برای نزول بركت
همواره از انفاق در راه خدا، به عنوان عاملی موثّر در نزول بركت یاد شده است. بركت هم الزاماً به معنای زیاد شدن مال از لحاظ عدد و رقم نیست، امام كاظم (ع) می‌فرماید «إِنَّ الْحَرَامَ لَا یَنْمِی وَ إِنْ نَمَی لَا یُبَارَكُ لَهُ فِیهِ؛ مال حرام افزون نمی‌گردد و اگر هم افزون گردد بركت نمی‌یابد» [1] بنابراین همیشه مال زیاد، به معنای با بركت بودنِ آن نیست.

بركت در تمامی ابعاد زندگی وجود دارد
نكته دیگر هم اینكه بركت همیشه در مال نیست، بلكه تمامی شئون زندگی انسان می‌تواند با بركت باشد، مثلاً شخصی در مدّت زمان اندك، مدارج علمی رشته خاصّی را طی می‌كند، پس گستردگی  و تاثیر كارهای این شخص در زمان خاص، بیش‌تر از همسالان او است، بدون اینكه زمانِ در اختیار او، بیشتر از آن‌ها باشد؛ بنابراین

وقت او با بركت بوده است.

بركت ماه رمضان، در قالب مثال
مثال بهتر در زمینه بركت، ماه با بركت رمضان است؛ در این ماه، تمامی ابعاد زندگی ما همراه با بركت است، مثلاً برای خواندن 10 آیه از قرآن، ماه رمضان باشد یا نباشد، تقریباً 5 دقیقاً زمان لازم است، امّا در ماه رمضان، آن شخص در همین 5 دقیقه، 10 بار قرآن را ختم كرده است، پس به این زمان، بركت تعلق گرفته است.

بركت شب‌های قدر، در آیینه حساب و كتاب!
شبهای قدر هم كه نقطه اوج ماه مبارك است، از بركت مثال زدنی برخوردار است؛ در این شب بُعد زمان از حالت عادّی خود خارج می‌شود؛ حتّی اگر فرض كنیم شب قدر 8 ساعت باشد، (با توجّه به اینكه این شب از 1000 ماه بهتر است) پس هر ثانبه آن مساوی با یك روز كامل خواهد بود. (1000*30 = 8*3600) بنابراین هر ثانیه از شب قدر مساوی با 24 ساعت از روزها و شب‌های عادّی خواهد بود، پس هر كار خیری كه یك ثانیه طول بكشد، به اندازه انجام آن عمل، بدون وقفه، در 24 ساعت، ثواب برای فاعل آن در نظر گرفته می‌شود.

چرا احساس فقر می‌كنیم؟
پرداختن به بحث بركت، مجال مفصّلی می‌طلبد امّا یك نكته در انتها تقدیم می‌شود و آن اینكه: اگر روزی مشاهده شد كه ملّتی درآمد نسبتاً مناسبی دارند، دستِ مردمِ آن به دهانشان می‌رسد و رفاه نسبی برای عموم وجود دارد، امّا احساس فقر، همواره آن‌ها را همراهی می‌كند، (حالا به دلیل قناعت نداشتن یا در دام مصرف گرایی و چشم و هم چشمی و... گرفتار شدن) آن روز باید بدانیم كه بركت از مال فراوان آن‌ها گرفته شده است.
البتّه این بدون دلیل نیست؛ بلكه در آیات قرآن، به وضوح دلیل آن بیان شده است، آنجا كه خدای متعال می‌فرماید: «وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَ‌ىٰ آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَیْهِم بَرَ‌كَاتٍ مِّنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْ‌ضِ...؛ و اگر مردم شهرها ایمان آورده و به تقوا گراییده بودند، قطعاً بركاتى از آسمان و زمین برایشان مى‌گشودیم» [2]

منابع:
1. كافی، ج5، ص 125.
2. سوره اعراف، آیه 96.

برچسب ها: ماه رمضان، ماه مبارك، رمضان، مبارك، شبهای قدر، شب قدر، قدر، بركت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 2 مرداد 1392 توسط محمد مهدی قربانی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic