بسم الله الرحمن الرحیم
تبلیغات انتخاباتی از آن جهت اهمّیّت دارد كه نگرش‌ها و باورهای جامعه را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. هنگامی كه در جامعه‌ای انتخابات در حال برگزاری است و كاندیداها _ یا نماینده‌های آن‌ها _ مشغول تبلیغ از خود هستند، یك جریان خفیف در حال شكل گیری است كه چنانچه به آن توجّه نداشته باشند،‌ در آینده آسیب‌هایی را به همراه خواهد داشت. این جریان خفیف، همان شكل گیری آرزوها و خواسته‌های مردم است.
در این ایّام حسّاس، افراد جامعه با انبوهی از وعده و وعیدها و برنامه‌های ممكن و ناممكن كاندیداها مواجه هستند. هر روز از طریق رسانه‌ها یا ارتباطات رودررو پیام‌هایی به آن‌ها ارسال می‌شود. این پیام‌ها در نهایت ذهنیت مخاطبان را شكل داده و آمال و آرزوهای آن‌ها را صورت می‌بخشد. بنابراین تبلیغات انتخاباتی از ضرورت و اهمّیّت بالایی برخوردار است و چنانچه بر اساس معیارها و ضوابط اخلاقی اسلامی انجام نشود، آسیب‌های جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.
به عنوان مثال در انتخابات دوره گذشته مجلس، یكی از كاندیداها كه برای تبلیغات انتخاباتی خود به یكی از شهرستان‌های استان كهكیلوئیه و بویراحمد سفر كرده بود، قول رفع كامل بیكاری در آن شهرستان را داده بود. البتّه مردم این شهرستان به دلیل بالا بودن نسبی بینش سیاسی‌شان، پاسخ این ادّعا را داده بودند امّا چنانچه گفته شد، در زمان معیّن شده برای تبلیغ نامزدهای انتخاباتی، به وفور از این گونه ادّعاها دیده و شنیده می‌شود.
گاهی اینگونه پیش رفتن و برای جمع آوری آرای مردم، آنها را بی‌جهت متوقّع كردن، به بهای زیر سوال رفتن نظام تمام می‌شود؛ به این نحو كه در اكثر مواقع این ناتوانی به پای خود شخص نوشته نمی‌شود، بلكه این ذهنیت را به وجود می‌آورد كه نظام ناتوان است یا به مشكلات مردم توجّهی ندارد.
چنانچه مصداقی تر بحث كنیم این مطلب روشن تر خواهد شد؛ این شخصی كه چنین وعده‌هایی می‌دهد، اگر رای هم بیاورد و نتواند به وعده داده شده عمل كند (چون فرض این است كه وعده داده شده ناممكن است)، چاره‌ای جز فرار از زیر بار مسئولیت و انداختن آن به دوش دیگران ندارد. (واقعیّت این است كه چنین اشخاصی كمتر پیش آمده كه اشتباهات خود را به عهده گرفته و عذرخواهی كنند، در بیشتر مواقع راه فرار را در این می‌بینند كه نگذاشتند و نمی‌گذارند و... سر دهند).
این خود به معنای بی اعتماد كردن مردم به نظام است، جدای از اینكه آمال، آرزوها و توقّعات جامعه را بالا برده است به نحوی كه همواره نیمه خالی لیوان دیده می‌شود.
برچسب ها: انتخابات، جریان خفیف، توقّعات بالا، بالا بردن توقّعات، متوقّع كردن مردم، تبلیغات انتخاباتی، تبلیغات، تبلیغ كاندیداها، تبلیغ نامزدها، ‌نامزد،
مطالب مرتبط: جهان شناسی، جنبش اینترنتی رهروان ولایت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 18 خرداد 1392 توسط محمد مهدی قربانی