بسم الله الرحمن الرحیم
گاهی هزینه‌های گزاف برای تبلیغات انتخاباتی یا اقبال نسبی مردم یا... باعث ایجاد این توهم در شخص می‌شود كه با اقبال عمومی روبرو شده و باید اكثریت آراء متعلّق به او باشد. این توهّمات موجب می‌شود كه شخص، نتایج اعلام شده را قبول نداشته باشد و در ادامه با ایجاد هیجانات ناسالم، فضای امنیتی یا اطلاعاتی كشور را آلوده كند.
آنچه از سیره و گفتار معصومین علیهم‌السلام برداشت می‌شود، مغایر با این است. در سیره ائمّه اطهار علیهم‌السلام اقبال عمومی و رای مردم موضوعیت دارد، به این معنا كه چنانچه مردم ـ به هر دلیلی ـ از امام خود روی گردانند، اجباری در برگرداندن رای آن‌ها نیست. حضرت امیر علیه‌السلام هنگامی زمام امور را به دست می‌گیرد كه با درخواست مردم روبرو می‌شود. ایشان در این زمینه می‌فرماید: «لوْلاَ حُضُورُ الْحَاضِرِ، وَقِیَامُ الْحُجَّةِ بِوُجُودِ النَّاصِرِ... لألْقَیْتُ حَبْلَهَا عَلَى غَارِبِهَا؛[1]  اگر نبود حضور انبوه مردم که به یاریم قیام کرده و حجت را بر من تمام نمودند... خلافت را رها کرده و از آن صرف نظر می‌کردم»
این نحوه تعامل حضرت علی علیه‌السلام، قطعاً بی تاثیر از رهنمودهای رسول اكرم صلی الله علیه و آله نبوده است، ایشان در روایت دیگری می‌فرماید: «قَدْ كانَ رَسُولُ اللّهِ صلی ‏الله‏ علیه ‏و ‏آله عَهِدَ إِلَیَّ عَهْدا فَقالَ یَا بْنَ أَبِی طالِبٍ لَكَ (وِلاءُ أُمَّتِی) فَإِنْ وَلَّوْكَ فِی عافِیَةٍ وَ أَجْمَعُوا عَلَیْكَ بِالرِّضا فَقُمْ بِأَمْرِهِمْ و إِنِ اخْتَلَفُوا عَلَیْكَ فَدَعْهُمْ وَ ما هُمْ فِیهِ؛[2] رسول خدا صلی‏ الله‏ علیه‏ و ‏آله با من عهد كرد و فرمود: ای پسر ابی‏‌طالب! (سرپرستی امت) با تو است. پس اگر مردم با رضایت از تو اطاعت كردند، به امور آنان بپرداز وگرنه امورشان را به خودشان واگذار».

منابع:
1. نهج البلاغه، خطبه 3.
2. مستدرك الوسائل، ج 11، ص 78

طبقه بندی: مناسبت‌ها، 
برچسب ها: رای، اعتماد به آرای مردم، انتخابات، اخلاق انتخاباتی،
مطالب مرتبط: یك مقاله كامل در این زمینه، گروه اینترنتی رهروان ولایت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 12 خرداد 1392 توسط محمد مهدی قربانی