به اقرار همه اندیشمندان، این جلسه از جمله گرد هم‌آیی‌های بسیار مهم بوده كه وحدانیّت شاه كلید اصلی آن است؛ متولّی جلسه یك نفر است، در این جلسه یك بحث مطرح شده، همان یك بند به تصویب همه رسیده (یك عهد و پیمان گرفته شده) و همه اینها برای یك هدف بوده است!!

قرآن كریم سرشار از رازها و رمزهاست، در آیه 172 سوره اعراف می‌فرماید: «وَإِذْ أَخَذَ رَ‌بُّكَ مِن بَنِی آدَمَ مِن ظُهُورِ‌هِمْ ذُرِّ‌یَّتَهُمْ وَأَشْهَدَهُمْ عَلَىٰ أَنفُسِهِمْ أَلَسْتُ بِرَ‌بِّكُمْ ۖ قَالُوا بَلَىٰ ۛ شَهِدْنَا أَن تَقُولُوا یَوْمَ الْقِیَامَةِ إِنَّا كُنَّا عَنْ هَذَا غَافِلِین» یعنی «و هنگامى را كه پروردگارت از پشت فرزندان آدم، ذریه آنان را برگرفت و ایشان را بر خودشان گواه ساخت كه آیا پروردگار شما نیستم؟ گفتند: «چرا، گواهى دادیم» تا مبادا روز قیامت بگویید ما از این [امر] غافل بودیم»(1)

در نگاه اوّل نكته خیلی عجیبی است، خداوند می‌فرماید در یك زمان و مكانی، جلسه‌ای ترتیب داده شده و از بنی‌آدم اقرار گرفته شده است كه «اَلَسْتُ بِرَبِّكُمْ؟» (یعنی آیا من پروردگار شما نیستم؟) و همه گفته‌‌اند بلی.

این آیه و آیات مشابه آن در بین اندیشمندان و مفسّرین اسلامی به «آیه ذر» معروف شده و عالَمی كه این جلسه بسیار مهم در آن برگزار شده، به «عالم ذر» مشهور شده است.(2) (در جهان بینی اسلامی عوالم مختلفی وجود دارد از جمله؛ عالم ارواح، ذر، دنیا، برزخ، آخرت كه عالم ذر یكی از شگفت انگیزترین عوالم جهان هستی است و تنها با استفاده از آیات و روایات و تفسیر آنها می‌توان به شناخت نسبی در خصوص آن دست یافت)

اینكه چرا گفته می‌شود عالم ذر؟ دلیل آن را خود آیه بیان می‌كند؛ خداوند از «ذرّیه بنی آدم» این پیمان را گرفته كه به معنای فرزندان خردسال آدم علیه السلام است.

جدای از بحثهای مختلفی كه در خصوص مكان عالم ذر و... مطرح است، آنچه قطعیت دارد این است كه یك روزی در یك جلسه عمومی، كه همه حضور داشته‌اند، از همه ما یك عهد و پیمان گرفته شده: اقرار به وحدانیّت خداوند، قطعاً این در فطرت همه ما انسانها هست، با اندكی مراجعه به نفس و روح انسانی، می‌توانیم یك یادآوری نسبی از مفادّ جلسه و آنچه در آن مصوّب شده است را داشته باشیم.

-------------------------------------------------------
پی نوشت
:

1. سوره اعراف، آیه 172.
2. منشور جاوید، آیت الله سبحانی، جلد 2، صفحه 63.
برچسب ها: ذر، ‌عالم ذر، آیه ذر، ذریه حضرت آدم، ذریه، فرزندان انسان، فرزندان آدم علیه السلام، فرزندان خردسال، خردسالان، بچه های حضرت آدم، ‌بچه ها،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 8 اردیبهشت 1392 توسط محمد مهدی قربانی