یكی از كاركردهای مهم رسانه ها، كنترل ذهن، یا ایجاد توده هاست. در سالهای 1939 و 1940 سمینارهایی در یكی از دانشگاه های آمریكا برگزار شد كه در آن به تاثیر رسانه ها بر اذهان و چگونگی بهره بردن از این ظرفیت برای همراه سازی توده ها پرداخته شد.
این سمینارها به صورت مخفی برگزار می شد و مشهورترین اندیشمندان حوزه ارتباطات به این همایش ها دعوت شده بودند. یكی از این افراد كه نظریه نسبتا خوبی ارائه كرد و بعدها منشا بسیاری از مباحث رسانه ای شد؛......

آقای لاسول، دانشمند علوم سیاسی و نظریه پرداز ارتباطات بود. نظریه او این بود كه: «حكومتی كه به شكل دموكراسی و با آراء مردم اداره می شود،‌ بدون وجود یك طبقه نخبه كه از طریق تبلیغات به افكار عمومی شكل ببخشد، نمی تواند به حیات خود ادامه دهد».

لاسول بعداً در دایره المعارف علوم اجتماعی این نظریه را شرح داده و گفت: «ما باید بدانیم که "توده‌ها نادان و احمق هستند... و نباید تسلیم این عقیده جزمی دموکراسی گردیم که افراد بشری بهترین کسانی هستند که می‌توانند در مورد منافع خود قضاوت نمایند». (1)

تحلیل محتوای رسانه های غربی نشان می دهد كه اندیشه رایج كه بر اساس آن، كالاهای رسانه ای تولید می شود، همین اندیشه است. یعنی مدیریت این رسانه ها بر اساس كنترل ذهن ها و توده سازی، شكل گرفته است.

مباحث آخرالزمانی هم از این اصل مستثنا نیست. این موضوع از طریق رسانه ها پرورانده می شود برای كنترل اذهان توده ها و راهبری افكار آنها. به عنوان مثال، قبل از اكران فیلم 2012، زمینه سازی های فراوانی انجام شد تا ذهن ها آماده شده و كاملاً با ذهنیّت پذیرش مطالب فیلم، به استقبال آن بروند.

 مستندهای قوی ساخته شد از جمله؛ 1. نوستراداموس 2012، (این مستند سعی می كند ایران را با قوم كافری كه سبب نزول بلا در زمان حضرت نوح شد، مقایسه كند) 2. 2012، شمارش معكوس تا آرماگدون. (این مستند هرچند متمركز است روی اینكه در سال 2012 قطب های زمین جابجا می شود، امّا تصاویری نشان داده می شود از برخورد چیزی شبیه موشك های هسته ای به مناطقی از اروپا. این صرفا برای انحراف ذهن مخاطبان در خصوص خطر حمله هسته ای به این مناطق تنظیم شده است) 3. اثر نوستراداموس. (مستندی 12 اپیزودی كه به بررسی پیشگویی های این كیمیاگر یهودی می پردازد) و...

بعد از این زمینه سازی بود كه فیلم اكران شد و علاوه بر سود آوری بسیار زیادی كه داشت، توانست حدّاقل اذهان میلیونها انسان را به خود مشغول كند به نحوی كه برخی عمیقاً وقوع این حادثه را باور كرده بودند و برای در امان ماندن از خطرات آن هزینه های گزافی را متحمّل شدند.
(2)

این همان كنترل ذهن ها و راهبری افكار عمومی است كه امروزه صاحبان سرمایه با بهره بردن از تفكرات اندیشمندان علوم ارتباطات و به كار بردن آن با ابزاری قوی به نام رسانه انجام داده و در صدد انجام آن هستند.

-----------------------------------------------------------------
1. مقاله ای كامل در این خصوص
2. مقاله ای كامل در این خصوص
برچسب ها: نوستراداموس، آخرالزمان، 2012، مستند پایان جهان،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1 اسفند 1391 توسط محمد مهدی قربانی