آنچه كه از آخرالزمان در اذهان نقش بسته است، مساوی و مترادف شده با مَلاحِم و فِتَن. یعنی مجموعه ای از جنگ ها، آشوب ها و فتنه های بزرگ و فراگیر. با توجه به اینكه جنگ و خونریزی و ظلم و فتنه در همه زمانها وجود داشته است و اصلاً اینها با آدمی به زمین آمده و قرین همه ادوار حیات او بوده است. آیا این ملاحم و فتن در آخرالزمان رنگ و لعاب دیگری دارد؟ تفاوت فتنه های گذشته و فتنه های آخرالزمانی در چیست؟

ابتدا باید بدانیم كه؛ به یك تعبیر، ما و حتّی پدران ما در آخرالزمان زندگی كرده و می كنیم. این مساله وقتی توجیه می شود كه سخن حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلّم كه فرمود: من پیامبر آخرالزمان هستم رو در نظر داشته باشیم. با این بیان، آخرالزمان همزمان با بعثت رسول خدا، شروع شد و ادامه دارد. حضرت در بیانی شیوا، سرانجام كار را اینطور ترسیم می كند: وَ یَمْلَاء الْاَرْضُ قِسْطاً وَ عَدْلاً كَمَا مُلِئَتْ ظُلْماً وَ جَوْراً؛ زمین را پر از عدل و داد می كند؛ همانطور كه از ظلم و جور پر شده است.(1)واژه مُلِئَتْ وقتی به كار گرفته می شود كه ظرف، گنجایش مظروف رو نداشته باشد. درست مثل لیوانی كه از آب پر شده و هر قطره ای كه اضافه شود، از ظرف بیرون می ریزد. این همان تفاوت ظلم و جور گذشتگان با ظلم و جور در آخرالزمان است. ملاحم و فتنه های آخرالزمان به قدری گسترده و فراگیر هست كه تمام ظرف را دربر می گیرد.
بیان ساده تر قضیه این است كه؛ در گذشته یك حاكم ظالم، ظلمی را روا می داشت و چند سالی مردم تحت تاثیر آن ظلم ها، زندگی سختی داشتند. یا یك فتنه به راه می افتاد و مدّتی همه را تحت تاثیر خود قرار می داد. امّا بحث فتنه های آخرالزمانی به كثرت و تعدد حاكمان و ظالمان بر نمی گردد؛ بلكه كاملاً فراگیر شده و ظلم و جور عمومیّت پیدا می كند.
به جهت طولانی نشدن بحث، انشاالله در مطلبی مجزّا این بحث رو پی خواهیم گرفت.
ادامه دارد........


--------------------------------------------------------
پی نوشت:
1. عقد الدّرر، ص31 و كشف الغمّه، ج2، ص471.
برچسب ها: فتنه، آخرالزمان، فتنه در آخرالزمان، ملاحم، ملاحم آخرالزمانی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 11 مهر 1391 توسط محمد مهدی قربانی