صحبتمون تموم شد و خدا حافظی كردیم. خواستم برم صدام كرد و گفت؛ مواظب خودت باش!!! خیلی وقتها، موقع خدا حافظی دوستانمون رو این طوری خطاب می كنیم.
ولی این دفعه برام جالب بود، انگار اوّلین مرتبه بود كه این جمله رو می شنیدم. به این فكر افتادم كه من چطور می تونم از خودم مواظبت كنم؟ منظورش چی بود؟ یه مدّت تو فكر بودم تا به این آیه از قرآن برخورد كردم كه می فرماید: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا عَلَیْكُمْ أَنْفُسَكُم؛ ای کسانی که ایمان آورده اید مراقب خود باشید».(1) دیدم این سفارش دوستانه ریشه در آیات قرآن و فرمایشات خدا داره.
بیشتر كه دقّت و مطالعه كردم، دیدم در گفتار و رفتار معصومین علیهم السلام هم خیلی سفارش شده؛ مثلا امام زین العابدین می فرماید: «الخَیرُ كُلُّهُ صِیانَةُ الإِنسانِ نَفسَه»؛ تمام خیر در این است که انسان مراقب خودش باشد.(2)
بحث از خیر كه پیش آمد یادم آمد كه؛ آخرالزّمان نزاع بین خیر و شرّ است، اگر در جبهه خیر نباشی لاجرم در سنگر شرّ خواهی بود. امام هم كه می فرمایند سنگر خیر آنجاست كه بتوانی مراقب خودت باشی؛ درست مثل راننده ای كه مراقبت شدید دارد تا از جادّه منحرف نشود.
ولی چه كنیم كه ما در زمانه ای زندگی می كنیم كه پیامبر صلی الله علیه و آله در توصیف اون می فرماید: زمانی بر امت من می آید که باطن های مردم، خبیث و زشت و ظاهری زیبا دارند و طمع به (دنیا) دارند، آنچه نزد خداست اراده ندارند... .(3)
حضرت این رو در بیان علائم آخرالزمان فرمودند. پس یكی از جبهه های شرّ در آخرالزمان طمع به مال دنیاست. كسانی كه طمع به مال دنیا دارند،‌ مواظب خودشون نیستند. و در جبهه شرّ واقع شده اند. این عین سخن امام علی علیه السلام هست، ایشون هم می فرمایند: «أَزْرَى بِنَفْسِهِ مَنِ اسْتَشْعَرَ الطَّمَعَ» هر کس طمع پیشه کند خود را حقیر ساخته است.(4) (یعنی مواظب خودش نبوده است)

---------------------------------------------------------------------------
پانوشت:
1. سوره مائده، آیه 105.
2. الارشاد، 231/1.
3. بحارجلد18صفحه 146.
4. نهج البلاغه، حكمت 2.
برچسب ها: جبهه خیر، سنگر شرّ، مواظب خودتون باشید، آخرالزمان، طمع،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 16 شهریور 1391 توسط محمد مهدی قربانی