اصحاب پیامبر دور حضرت رو گرفته بودند و منتظر شنیدن پند و حكمتی بودند، حضرت كه می دیدند همه سراپا گوش هستند،‌ گفتند:
زمانی بر مردم بیاید که اخلاق انسانی از آنان رخت بربندد چنانکه اگر نام یکی را بشنوی به از آن بود که آن را ببینی و یا اگر اورا ببینی به از آنست که او را بیازمایی و چون اورا بیازمایی حالاتی زشت و ناروا در او مشاهده کنی. دینشان پول و قبله گاهشان زنانشان بود، برای رسیدن به گرده نانی کرنش کنند نه خود را در پناه اسلام دانند و نه به کیش نصرانی زندگی کنند.(1)
طی دو سه مطلب اخیر كه در موضوع آخرالزمان نوشته شد، مطلب مهم این بود كه؛ در آخرالزمان دعوا و جنگ بین خیر و شرّ هست - هیچ گریزی هم نیست از اتّفاقاتی كه می افته، مثلا مٌلٍئتْ ظٌلْماً و جوراً (جهان پر از ظلم و ستم می شود) - امّا مطلب اینجاست كه اگر عاقبت به خیری و سعادت ابدی هدفمون باشه، چه باید بكنیم؟ آیا دست روی دست بگذاریم و فقط ببینیم كه ظلم زیاد شده؟ یا اینكه سعی در این داشته باشیم تا در سنگر خیر قرار بگیریم؟ قطعاً پاسخ درست،‌ مورد دوم هست. حالا كه نزاع بین خیر و شرّ هست و حدّ وسطی نداریم، باید موضع و سنگر خودمون رو مشخّص كنیم.جمله آخر از روایتی كه ذكر شد، این نكته را یاد آور می شود كه؛ یك عدّه هستند كه هنوز تكلیفشون با خودشون روشن نیست، ازشون سوال می كنی كه دین شما چیست؟ پاسخ می دن اسلام. ولی اعمالشون چیز دیگری رو نشون می ده. این مساله توی همه زمینه ها از جمله بحث حجاب خودش رو نشون می ده.
------------------------------------------------------------------------
پی نوشت:
مثالش رو گفتاری و ساده بگیم؛ میگن مسلمانیم ولی تا جایی كه كسی بهشون گیر نده،‌ روسریشونو عقب می برند و موهاشونو پریشون می كنند، بعد از این كه زیادی رفت عقب و یكی اومد و نهی از منكر كرد، با هزار ناز و... اون هم به شكلی كه همه زیورآلات و موها رو اوّل نشون بدن، یه ذرّه می آرنش جلوتر.
این كه مسلمانی نشد، ما برای خیلی مسائل ممكنه آیه ای از قرآن پیدا نكنیم ولی در این مورد خدا به صراحت می فرماید: وَ قُلْ لِلْمُؤمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ اَبْصَارِهِنَّ(2) از این واضح تر نمی شه.
لازمه كه موضع خودمون رو مشخّص كنیم.

1. بحار الانوار، ج ،77ص369.
2. سوره نور، آیه.31.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 مرداد 1391 توسط محمد مهدی قربانی