دنبال روایتی می گشتم تا یكی از صفات امام حسن مجتبی علیه السلام رو به عنوان یك انسان كامل بیان كنم، به این روایت برخوردم كه نه تنها یك خصلت بلكه چندین صفت نیكو كه یك انسان كامل می تونه داشته باشه، بیان شده. علاوه بر اینكه این روایت از منابع اهل سنّت نقل می شود. در این روایت آمده كه:
ابراهیم بیهقى، یكى از دانشمندان اهل سنت، روایت كرده كه مردى نزد امام حسن مجتبی علیه السلام آمده و اظهار نیازى كرد، امام علیه السلام به او فرمود:


«اِذْهَبْ فَاكْتُبْ حَاجَتَكَ فِى رُقْعَةٍ وَ ارْفَعْهَا اِلَینَا نَقْضِیهَا لَك‏َ»؛ برو و حاجت ‏خود را در نامه ‏اى بنویس و براى ما بفرست ما حاجتت را برمی ‏آوریم!

آن مرد رفت و حاجت‏ خود را در نامه ‏اى نوشته براى امام علیه السلام ارسال داشت، و آن حضرت دو برابر آنچه را خواسته بود به او عنایت فرمود. شخصى كه در آنجا نشسته بود عرض كرد:

«مَا كَانَ اَعْظَمُ بَرَكَةً الرُّقْعَةُ عَلیهِ یَابنَ رَسُولِ اللهِ!» ؛به راستى چه پر بركت ‏بود این نامه براى این مرد اى پسر رسول خدا!

امام علیه السلام فرمود: بركت او زیادتر بود كه ما را شایسته این كار خیر و بذل و بخشش قرار داد، مگر ندانسته‏ اى كه بخشش و خیر واقعى، آن است كه بدون سؤال و درخواست ‏باشد، و اما آنچه را پس از درخواست و مسئلت‏ بدهى كه آن را در برابر آبرویش پرداخته‏ اى!

-----------------------------------------------------
 المحاسن و المساوى، (چاپ بیروت)، ص 55.


داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 14 مرداد 1391 توسط محمد مهدی قربانی