توی کتب شیعی که دنبال فرجام و پایان جهان باشیم، یکی از كلید واژه هایی كه شاید بشه گفت زیاد روی اون بحث شده (علیرغم اینكه شاید روایات زیادی در خصوص آن نداشته باشیم)، واژه -قرقیسیا- است آقای «سلیمان كامل» در كتاب «روزگار رهایی»،‌ منطقه جغرافیایی قرقیسیا رو اینطور تشریح می كند: قرقیسیا نام شهركی است در مناطق شمالی كشور سوریه،  در استان «الجزیره» و شش كیلومتری شهر رقه محل برخورد دو رود فرات و خابور.(1)   همینطور آقای «علی كورانی» در كتاب «عصر ظهور»، قرقیسیا رو از لحاظ جغرافیایی بررسی كرده: خرابه‏ هایی از قرقیسیا نزدیك «دیرالزور» از شهرهای سوریه كنونی و نزدیك به مرزهای عراق باقی‌ مانده كه فاصلة آن تا تركیه نیز نسبتاً نزدیك است.(2)مهمترین اتّفاقی كه در آخرالزمان در  این منطقه رخ خواهد داد، یك جنگ بزرگ است كه یك طرف آن سفیانی است؛ در طول مسیر عراق سپاهیان او وارد قرقیسیا می‏شوند و جنگی سخت به راه می‏اندازند كه ..... .(3)
سوال دیگری كه اینجا پیش می آد این هست كه این جنگ چرا به وجود می آید؟ در روایات پاسخ داده شده كه دعوا در این جنگ بر سر گنجی است كه فرات آن را نمایان می كند. در كتاب «عصر ظهور»، این روایت اینطور تفسیر شده كه: این گنج ممكن است همان‏طور كه در روایات تصریح شده از جنس طلا و نقره باشد و نیز احتمال دارد كه از جنس دیگری [مانند نفت یا غیر آن] باشد.(4)
با این تعبیر می توان این نتیجه گیری را کرد که این جنگ، نبرد بین ظالم با ظالم است، چون انگیزه واقعی آن مادّیات و امیال نفسانی است.
و همینطور اگر فقط به مطالبی که درباره قرقیسیا و آرماگدون گفته شده و می شود، توجه کنیم (یعنی بدون مطالعه و در نظر گرفتن زوایای دیگر قضیه) شاید بتوان تحلیل متفاوتی از توجّه کشورهای غربی از جمله آمریکا به این منطقه داشت.


-----------------------------------------------------
1. كامل، سلیمان، روزگار رهایی، ترجمة علی اكبر مهدی پور، ج 2، ص 852.
2. كورانی، علی، عصر ظهور، ص 130.
3. مجلسی، بحارالانوار، ج52؛ نعمانی، الغیبه، ص279.
4. عصر ظهور، ص 131، به نقل از نسخه خطی ابن حماد، ص 92.
5. سایت تبیان زنجان، واحد دین و اندیشه، مقاله بررسی تطبیقی نبرد قرقیسیا و آرماگدون.
برچسب ها: قرقیسیا، آرماگدون، آخرالزمان، پایان جهان، شهر رقه، سوریه، دیرالزور،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 25 فروردین 1391 توسط محمد مهدی قربانی